Michelisz Norbi és a Seiko – japán szív, japán technika
A japán kapcsolat – mindig a lehető legpontosabban
Norbi élete két fő részre osztható: vagy a versenypályán dolgozik a csapatával, tesztelnek, beállítanak, finomítanak és futamot nyernek, vagy utazik. Sokat és sokfelé, legyen szó akár egy rövid látogatásra a szülői házban, vagy éppen úton Japánba a következő futamra egy repülőn ülve.
A WTCC (World Touring Car Championship, vagyis Túraautó világbajnokság) a kilencvenes évek eleje óta kerül megrendezésre, idén már 10 versenypályán rendezik meg a világ minden táján. Michelisz Norbi első magyar versenyzőként 2010-ben indult először, akkor még A Zengő-Dension színeiben, és 2012-ben már megnyerte a független bajnokságot és a legfontosabb, a magyarországi futamot is. 2013-ban ült Hondába a Zengő Motorsport csapatával, majd sikereit és tehetségét látva 2016-ban a Honda gyári csapata szavazott neki bizalmat, megérdemelten.

Norbi életében fontos helyet tölt be Japán, több szállal kapcsolódik ehhez a távol-keleti ezeréves kultúrához. Sikereit az elmúlt években egy Honda volánja mögött érte el, majd 2016-ban már a Honda gyári pilótájaként is megszerezte az első futagyőzelmét a „hazai” pályán, Japánban.

Michelisz Norbi és a Seiko – világraszóló kapcsolat
A Seiko magyarországi képviselete figyelemmel kísérte Norbi sikereit, és 2014-ben felajánlotta támogatását. A kapcsolat azóta is tart, és ennek keretein belül az egyik sikermodellt, a Seiko Astron GPS óráját viseli Norbink már évek óta, nagy megelégedéssel. Ha valakinek, neki igazán szüksége is van az Astron különleges GPS alapú technológiájára. Évente 10-12 különböző versenyhelyszínre kell repülnie, a világ egyik végéből (szó szerint) a másikba.
Több száz alkalommal lép ilyenkor át időzónákat. és egy 18-20 órás repülőút után ember kell legyen a talpán, aki tudja, mekkora az időeltérés az otthonihoz képest, és hogyan is kellene beállítani az óráját, ha reggel nem szeretné lekésni az edzést…

Astron – az első kvarcórától a GPS technológiáig 40 év alatt
A Seiko igazán sokat tett a kvarcórákért. Miután 1969 karácsonyán bemutatta a világ első kvarc szerkezetes karóráját, példát mutatott az iparnak, és mindenki számára elérhetővé és szabaddá tette a szabadalmat, ezáltal a technológia használatát. Ezáltal lefektette az alapjait a világon a mai napig használt népszerű kvarc óraszerkezetnek, melyek (látszólagos) egyszerűségüknek és a mechanikus órákhoz képest jóval nagyobb pontosságuknak köszönhetően hamar tartós népszerűségre tettek szert.
A kvarcóra lelke a rezgésszámot stabilan meghatározó kvarckristály. Ennek a saját frekvenciája, mely egy alapvető fizikai tulajdonsága (vagyis nem változik meg) szabályozza az oszcillátort, mely a folyamatosan rezgő kristály pontosan 32768 Hz-es (vagyis 215Hz) rezgésszámát osztja le az óraműnek. Az óramű pedig egy másodperces közönként jelzi a változást, vagy a mutatót léptetve, vagy a digitális kijelző számait váltva. A prémium kvarcórák (mert ezekből is van prémium kategória) különböző megoldásokkal tudják növelni a pontosságot. A környezeti hőmérsékletet is figyelni képes ún. hőkompenzált kvarc szerkezetek a pontosságot leginkább befolyásoló hőmérsékletváltozások függvényében korrigálják a járást, a rádióvezérelt típusok pedig egy központi, atomóráról vezérelt rádójellel pontosítják magukat napi szinten, automatikusan.
A Seiko Astron GPS a kvarcóra szerkezetek csúcsát képviseli. Nem csak a rendkívüli pontossága, hanem az a speciális tulajdonsága is teszi „csúcsragadozóvá”, hogy kommunikálni képes a civil helymeghatározásra létrehozott GPS műholdakkal, melyek a pozíciójukon kívül a (GMT) pontos időt is sugározzák. Ezekből az adatokból, vagyis az óra pozíciójából, melyet a műholdak jeleiből számít ki és a pontos GMT időből számolja ki, az adott pillanatban a Földnek azon a pontján, ahol éppen tartózkodunk, mennyi a pontos idő, és mindezt egy gombnyomásra, pillanatok alatt teszi.
Astron 2016 limited edition – Michelisz Norbi választása
És társa az idei évtől, hiszen Norbi nemrég vette át a Seiko Magyarország által felajánlott Astron típust, az új 8X22 kaliberrel készülő limitált kiadású óráját.
Az óra különleges kivitel, gyöngyház számlappal készül, és ennek ellenére tökéletes működik mind a solar technológiás, fény általi töltődés, mind a GPS vétel a számlap alatt megbújó körantennával (ennek a lényege az, hogy a körantenna a régebbi lapantennákkal ellentétben bármely pozícióban képes venni a GPS jeleket). A fekete bevonat és az éjszakai égbolt derengését idéző gyöngyház számlap sejtelmes és előkelő is egyszerre, mindkét szíja és a tok is ezt a színt viseli. A különleges, kopásálló fekete kerámia és titán ötvözet egyszerre teszi robosztussá és könnyeddé is az órát.

Seiko Astron GPS Solar Limited Edition 2016
SSE091J1
További Cikkek
Aktualitások Hír2022. június 24.
Ezt látnod kell! Elkészült a Seiko Magazin 2022 – Seiko Boutique TV – S02E44
Aktualitások Hír2022. június 24.
Aktualitások Hír2022. június 20.
A Grand Seiko SLGH005 elnyerte a Red Dot Design Award 2022 “Best of the best” díját!
Aktualitások Hír2022. június 20.
Aktualitások YouTube adások2022. június 20.
Újdonság Érkezik! – Seiko 5 Sports GMT
Aktualitások YouTube adások2022. június 20.
Aktualitások YouTube adások2022. június 17.
Grand Seiko Kvarc SBGP003G – Seiko Boutique TV – S02E43
Aktualitások YouTube adások2022. június 17.
Aktualitások Hír2022. június 14.
Seiko 5 Sports GMT modellek – szélesebb horizont, új utak
Aktualitások Hír2022. június 14.
óra kereső
Találja meg az Önhöz illő Seiko órát!
Ennek érdekében összegyűjttünk néhány tanácsot, amelyeket mindenképp érdemes átnézned.